2002 Annual Fuchsia Show Winners

 

Annual Show 10th / 11th August 2002


Mini Show Winners, September 16th 2002

 

Annual Show Class Winners

 
There are photos of the winners plants to be seen, by clicking the hyperlink cultivar name

Exhibitor  Name

Class

Cultivar  Name

1   Beginners
Miss H. Hobson
First
Whiteknights Pearl
Mr T. Walsh
Second
Midwinter
Mr J. Roberts
Third
Walz Jubelteen
2   Novice - 7"
Mr T. Walsh
First
Sophie Louise
Mrs B. Dargavel
Second
Alison Patricia
Mr J. Dargavel
Third
Pink Fantasia
3   Novice

Miss H. Hobson

First
Sophie Louise

Mr T. Walsh
Second

Loves Reward

Mrs R. Butler
Third
Barbara Evans
4   Quarter Standard
Mrs M. Preston
First
Shelford
Mrs M. Preston
Second
Dollar Princess
Mr. G. Foster
Third
Howard's Own
5   Half Standard
Mr T. Knight
First
Nikki's Findling
Mr T. Walsh
Second
unknown

Mr T. Walsh

Third

Longwings

6   Single - 7"
Mr R. Peel
First
Andrew Hadfield
Mr R. Grimwood
Second
Cambridge Louis
Mrs M. Preston
Third
Ben Jammin
7   Double - 7"
Mr R. Grimwood
First
Lillian Annettes
Mrs M. Duggan
Second
General Monk
Mrs M. Preston
Third
Nancy Lou
8   Two Plants - single or double - 7"
Mrs M. Duggan
First
Pacquesa  / Jenny Sorenson
Mr R. Peel 
Second
Twinny  / Twinny
Mr R. Grimwood
Third
Lillian Annettes  / Sophie Louise
9   One Plant - single or double - 3"
Mr R. Peel 
First
Twinny
Mr B. Butler
Second
Sophie Louise
Mr B. Butler
Third
Alison Patricia
10   Half Basket
Mr G. Foster
First
Waveney Gem
Mr G. Foster
Second
Lillian Annettes
Mr T. Walsh
Third
Sir Matt Busby
11   Triphylla
Mrs M. Preston
First
Thalia
Mrs M. Preston
Second
Thalia
Mr A. Dicker
Third
Gartenmeister Bonstead
12   Two Plants - same cultivar - 5"
Mr R. Peel 
First
Rose Fantasia
Mr R. Peel 
Second
Alison Patricia

Mr C. Miller

Third

Paula Jane

13   Encliandra - James Travis Type
Mrs M. Preston
First
Ariel
Mr B. Butler
Second
Waldfee
Mr B. Butler
Third
Waldfee
14   Encliandra
Mr. G. Foster
First
Tickled Pink
Mr K.Pemberton
Second
Hemsleyana
Mr B. Butler
Third
Karin Isles
15   Species, Sub Species
Mrs M. Preston
First
f. magellanica tricolor
Mr B. Butler
Second
f. procumbens
Mr D.Pointon
Third
f. procumbens
16   Ladies Class
Mrs M. Duggan
First
Sophie Louise
Mrs M. Preston
Second
Babette
Mrs J. Foster
Third
Alison Patricia
16A   Junior Class

Master C. Hills
First

Wigan Peer

Master M. Hills
Second
Pink La Campanella
Master C. Hills
Third
Golden Verger
17   Six Blooms - single
Mrs M. Preston
First
Photo
Mrs M. Preston
Second
Mrs J. Foster
Third
18   Six Blooms - Double
Mrs J. Foster
First
Photo
Mrs M. Preston
Second
 
Mr T. Knight
Third
19   Full Standard

Mr T. Walsh

First

unknown

Mr D. Pointon

Second
Chang 

Mr B. Beaver

Third

Sylvia Barker

20   Mini Standard
Mr. G. Foster
First
Thistle Hill
Mrs M. Duggan
Second
Brenda White
Mrs M. Preston
Third
Dollar Princess
21   One Plant - single or double - ASP
Mr R. Grimwood
First
Jack Stanway
Mr R. Grimwood
Second
Brenda White
Mr B. Butler
Third
Dollar Princess
22   Hanging Basket
Mr G. Foster
First
Susan Green

Mr T. Knight

Second

Sylvia Barker

Mr C. Miller
Third
Romany Rose
23   Three Plants

Mr R. Peel 

First
Rose Fantasia/Wigan Peer/Andrew Hadfield
Mr R. Peel 
Second
Andrew Hadfield/ Alison Patricia/Swanley Gem
Mr R. Grimwood
Third
Lorelei x 3
24   Espalier, Circle, etc.
Mr G. Foster
First
Chapel Rossan
Mr B. Butler
Second
Hermiena
Mr. T. Walsh
Third
Madam Cornelissen
25   Floral Arrangement
Mrs R. Butler
First
Photo

Mrs R. Butler

Second

Mr C. Miller

Third
26   One Plant - before 1938
Mr R. Grimwood
First
Tom Thumb
Mr A. Dicker
Second
Lyes Unique
Mrs M. Duncan
Third
Alice Hoffman
27   6" Hanging Pot
Mrs M. Duggan
First
La Campanella
Mr B. Beaver
Second
Aloha
Mr B. Beaver
Third
Cotta Carousel
28   One Plant in Unusual Container
Mr B. Butler
First
Charlie Dimmock
Mrs B. Goodwill
Second
Tom Thumb
Mr T. Knight
Third
Sir Matt Busby
29   One Plant - Ornamental Foliage
Mr C. Miller
First
Tom West
Mr D. Pointon
Second
Tom West

Mrs M. Preston

Third

Tom West

30   7" - 9" Hanging Pot
Mr. G. Foster
First
Susan Green
Mr R. Peel 
Second
Marinka
Mrs B. Goodwill
Third
Ringwood Market
31   One Plant - Hardy
Mrs M. Duggan
First
Tom Thumb
Mrs M. Baxendale
Second
Tom Thumb
Mrs M. Preston
Third
Sharpitor
32   A Multiplant
Mr B. Butler
First
Hemsleyana
Mr T. Knight
Second
Patio Princess
Mr K. Pemberton
Third
Alton Water
33  Catch - All Section
Mr A. Dicker

First

Hinnerike
Mr B. Beaver

Second

Timothy Titus
Miss E. D. Redman

Third

Edie Lester

34  Fuchsia Bonsai

Mr G. Foster

First

Pink Rain
Mr B. Beaver

Second

Flashlight
Mrs M. Duggan

Third

Genii
 
Best in Classes 2 & 3
( Beginners and Novices )
Miss H . Hobson
Best in Standards
Classes 4, 5, 19
Mrs M. Preston
Best in Blooms
classes 17, 18
Mrs M. Preston
Breary Trophy
Best exhibit in classes 1-18 ( Members classes )

Mr. G. Foster
class 30

George Reid Trophy  
Best exhibit in  classes1 - 32
Mrs M. Duggan
class 16
BFS Bronze Medal
awarded at Judges discretion
Mr R. Peel 
class 23
Monarch Salver
most points in show
Mrs M. Preston
RHS Banksian Medal
most points in show
Mrs M. Preston
Top of Page

 

 

 

 

 

 

 

Mini Show 2002,

16th September 2002

 

 

Society Cutting

Other Plant
Golden Verger
Colin Miller David Pointon