2000 Annual Fuchsia Show Winners

Salford & Bolton Fuchsia Society

Annual Show 12th / 13th August 2000

Mini Show, 18th September 2000

Class winners

There are photos of some of the winners, by clicking the hyperlink cultivar name

Exhibitor  Name

Class

Cultivar  Name

1   Beginners

Mr J. Hill

First
Thalia
Mrs C. Pemberton
Second
Maria Landy
Mr C. Darwell
Third
Twinny
2   Novice - 7"
Mr M. Baxendale
First
Dollar Princess
Mr C. Miller
Second
President George Bartlett
Mrs M. Baxendale
Third
Border Queen
3   Novice
First

Second

Third
4   Quarter Standard
Mrs M. Preston
First
Shelford
Mrs J. Foster
Second
Shelford
Mr. G. Foster
Third
Walz Jubelteen
5   Half Standard
Mr G. Foster
First
Casper Hauser
Mr G. Foster
Second
Otherfellow
Third
6   Single - 7"
Mr R. Peel
First
Alison Patricia
Mr R. W. Grimwood
Second
Pink Fantasia
Mr G. Foster
Third
Lambada
7   Double - 7"
Mr G. Foster`
First
Wigan Peer
Mr A. Taylor
Second
Heidi Anne
Mr B. Butler
Third
Winston Churchill
8   Two Plants - single or double - 7"
Mr R. W. Grimwood
First
Walz Jubelteen/Carla Johnson
Mr R. Peel
Second
Mr A Huggett/President G. Bartlett
Mr G. Foster
Third
Caspar Hauser/Crosby Soroptomist
9   One Plant - single or double - 7"
Mrs F. Peel
First
Pink Fantasia
Mr B. Butler
Second
Waveney Gem
Mrs R. Butler
Third
Shelford
10   Half Basket
Mr G. Foster
First
Waveney Gem
Second
Mrs B. Goodwill
Third
Caradela
11   Triphylla
Mr G. Foster
First
Mary
Mrs M. Preston
Second
Coralle
Mrs M. Preston
Third
Billy Green
12   Two Plants - same cultivar - 5"
Mr B. Beaver
First
Loves Reward
Mr D. Pointon
Second
Loves Reward
Third
13   Encliandra - James Travis Type
Mrs M. Preston
First
Ariel
Mr D.Pointon
Second
Ariel
Mrs S.Wyatt
Third
Waldfee
14   Encliandra
Mr D. Pointon
First
Thymifolia
Mrs M. Preston
Second
Lottie Hobbie
Mr B. Beaver
Third
Karen Isles
15   Species, Sub Species
Mr P. Boyson
First
f. denticulata
Mrs B. Goodwill
Second
f. procumbens
Mrs M. Preston
Third
f. magellanica tricolor
16   Ladies Class
Mrs F. Peel
First
Alison Patricia
Mrs M. Duncan
Second
Lady Thumb
Mrs M. Preston
Third
String of Pearls
16A   Junior Class

First

Second
Third
17   Six Blooms - single
Mr G. Foster
First
Mr T. Knight
Second
Mrs M. Preston
Third
18   Six Blooms - Double
Mrs J. Foster
First
Mr D. J. Brown
Second
Mr G. Foster
Third
19   Full Standard

First

Second
Third
20   Mini Standard
Mrs B. Goodwill
First
Twinny
Mrs M. Preston
Second
Tom Thumb
Mr M. Baxendale
Third
Waveney Gem
21   One Plant - single or double - ASP
Mr D. Pointon
First
Loxensis
Mrs M. Duncan
Second
Genii
Mr A. Taylor
Third
Alison Patricia
22   Hanging Basket
Mr G. Foster
First
Susan Green
Second
Mrs B. Goodwill
Third
Caradela
23   Three Plants

Mr B. Beaver

First
Loves Reward
Second
Third
24   Espalier, Circle, etc.
Mr G. Foster
First
Chapel Rossan
Mr B. Butler
Second
Cottinghamii
Ms G. Parkes
Third
Land Van Beveran
25   Floral Arrangement
Mr D. McKenzie
First

Mrs S. Wyatt

Second

Mr D. J. Brown

Third
26   One Plant - before 1938
Mrs M. Preston
First
Lyes Unique
Mr A. Taylor
Second
Snowcap
Mrs M. Baxendale
Third
Leverkusen
27   6" Hanging Pot
Mrs B. Goodwill
First
Caradela
Mrs J. Foster
Second
Susan Green
Mrs F. Peel
Third
La Campanella
28   One Plant in Unusual Container
Mr A. Taylor
First
Swanley Gem
Mr T. Knight
Second
Tsjiep
Mr M, Baxendale
Third
Loves Reward
29   One Plant - Ornamental Foliage
Mr J. Hill
First
Tom West
Mrs M. Preston
Second
Tom West

Mrs G. Parkes

Third

Tom West

30   7" - 9" Hanging Pot
Mr G. Foster
First
Kit Oxtoby
Mrs J. Foster
Second
Waveney Gem
Mr. R. Peel
Third
Susan Green
31   One Plant - Hardy
Mrs M. Duncan
First
Son of Thumb
Mr G. Foster
Second
Snowcap
Mr A. Taylor
Third
Margaret Roe
32   A Multiplant
Mrs F. Peel
First
Lindisfarne
Mr D. McKenzie
Second
Rose of Castille
Mr B. Butler
Third
Drame
 
 
Breary Trophy
Best exhibit in classes 1-18 ( Members classes )

Mr G. Foster
class 10

George Reid Trophy
best exhibit in  classes1 - 32
Mr G. Foster
class 10
BFS Bronze Medal
awarded at Judges discretion
Mr G. Foster 
class 7
Monarch Salver
most points in show
Mr G. Foster
RHS Banksian Medal
most points in show
Mr G. Foster
Top of Page

 

Mini Show

18th September 2000

Best  Society  Cutting Mrs S. Wyatt
Best  Other  Plant Mr R. Peel
This year, the society cutting that was distributed in April, was Billy Green.
  Top of Page